ایمپلنت دندان

امروزه برای پرکردن جای خالی دندانها پوسیده و شکسته شده از روش‌های مختلفی استفاده می کنند که یکی از این روش‌ها از لحاظ عملکردی ایمپلنت است.که در پایین به صورت مختصر درباره جنس، اجزا، مزایا و مراقبت ایمپلنت توضیح می دهیم.

برای شروع درمان ایمپلنت باید ابتدا به یک مرکز ایمپلنت و یک متخصص حرفه ای مراجعه نمایید تا درمان شما به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد .

جنس ایمپلنت دندان

جنس ایمپانت در بیشتر مواقع از آلیاژ تیتانیوم است ولی در بعضی شرایط که تیتانیوم با بدن بیمار سازگاری نداشته باشد از آلیاژ زیرکونیم استفاده می شود.

آلیاژ تیتانیوم به دلیل اینکه یک ماده سازگار با بدن انسان است و تا الآن پاسخ خوبی هم از این درایمپلنت داشته و یکی دیگر از دلایل استفاده تیتانیوم استحکام و مقاومت بالا در زمان وجود فشار در دندان می باشد.

 

 

 

اجزا ایمپلنت

پایه یا فیکسچر: همانطور که اسمش پیداست پایه ایمپلنت است و در داخل فک قرار میگیرد و این قسمت یکی از مهمترین اجزا ایمپلنت است که باید با استخوان فک جوش بخورد

اباتمنت: به معنی رابط است که وظیفه اتصال پایه یا فیکسچر با قسمت بالایی ایمپلنت که روکش دندان است را بر عهده دارد. شکل اباتمنت به صورت شش ضلعی یا هشت ضلعی میباشد

روکش یا تاج دندان: یکی دیگر از اجزاء ایمپلنت دندان است که از لحاظ ظاهری و عملکرد دقیقاً همانند یک دندان واقعی و طبیعی است. این قسمت ممکن است از مواد مختلفی مانند سرامیکی یا پرسنل آن ساخته شده باشد، اما مسئله استحکام بالا و هماهنگی آن نقش مهمی در روند اصلی درمان دارد.

 

مزایا ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مزایای فراوانی دارد و همین علت محبوبیت و فراگیری آن در سطح جهان است. مهم ترین این مزایا را با هم بررسی کنیم :

1 - جلوگیری از تغییر شکل صورت و پیری چهره: شکل آن کاملا شبیه دندان طبیعی است و چهره و لبخند را زیباتر میکند. صورت بدون وجود دندانها آویزان و فکها در هم فرو رفته میشوند و چهره به نظر پیر و غمگین میرسد. ایمپلنت دندان به حفظ ساختار چهره و زیبایی لبخند کمک میکند. علاوه بر آن چون کاملا شبیه به دندان طبیعی خودتان است هیچ کسی متوجه نمیشود ایمپلنت کاشته اید.

2 - بهبود تکلم و تلفظ: تکلم طبیعی خواهد بود. استفاده از دندان مصنوعی گاهی باعث چالش در تلفظ برخی کلمات و اصوات میشود اما در مورد ایمپلنت چنین نیست. ایمپلنت کاملا شبیه دندان طبیعی عمل کرده و هیچ اختلالی در تکلم ایجاد نمیکند.[/h3]

3 - دوام و طول عمر بالا:ایمپلنت دندان تنها روش دائمی جایگزینی دندان‌های از دست رفته است چرا که در صورت مراقبت مناسب تا آخر عمر آن نیازی به تعویض آن نخواهید داشت. در حالی که طول عمر دندان مصنوعی و بریج دندان محدود و مشخص است و پس از مدتی باید آنها را تعویض نمایید.[

4 - محافظت از سلامت دندان‌های مجاور: اگر دندانتان را بکشید یا به هر دلیل بیفتد، نباید جای آن را خالی بگذارید. باقی ماندن جای خالی دندان در فک باعث میشود به تدریج استخوان فک که زمانی ریشه دندان از دست رفته را در خود نگه میداشته است، به تدریج جذب شده و تحلیل برود. بنابراین پس از مدتی استخوان فک در آن ناحیه قدرت و استحکام و حجم خود را از دست میدهد. دندان مصنوعی و بریج هم نمیتوانند مانع تحلیل رفتن استخوان شوند. تنها گزینه ای که جلوی تحلیل رفتن و کاهش استخوان فک را میگیرد ایمپلنت دندان است. ایمپلنت دندان از استخوان فک محافظت کرده و تولید سلولهای استخوانی جدید را تقویت میکند

مهمترین معایب ایمپلنت

نیاز به عمل جراحی 

ایمپلنت یک پایه تیتانیومی است که باید طی یک عمل جراحی در استخوان فک کاشته شود. اگر پیش از کاشت ایمپلنت کمی تحقیق کنید احتمالا به عنوان اصلی ترین معایب ایمپلنت، نیاز به عمل جراحی مطرح خواهد شد.

مدت زمان عمل جراحی یک پایه ایمپلنت معمولا حدود 45 دقیقه است، اما زمانی که بیشتر از یک پایه ایمپلنت نیاز باشد، مدت زمان بیشتری به طور می انجامد. 

هزینه بیشتر به نسبت درمان های مشابه

هزینه  بیشتر به نسبت درمان های مشابه  نیز از دیگر معایب ایمپلنت به شما می آید. همانطور که حتما اکثر کسانی که یک یا چند دندان خود را ایمپلنت کرده اند؛ اذعان دارند؛ کاشت دندان گران است. اگر تنها یک دندان خود را از دست داده باشید، جایگزین کردن آن با روش بریج در کوتاه مدت به صرفهتر از ایمپلنت است. اما واقعیت این است که در دراز مدت شما باید هزینهی بیشتری را جهت تعویض و ترمیم روکش بریج یا تحلیل استخوان ناشی از نبودن ریشه در استخوان فک پرداخت کنید.  

مراقبت بعد از انجام ایمپلنت

در طی ۲۴ ساعت اول از خوردن غذاهای سخت و گرم خودداری کنید زیرا موقع جویدن و خوردن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود. از رژیم غذایی نرم و مایعات استفاده کنید. در طول فرآیند ترمیم استخوانی شما بهترین فرد برای تعیین کیفیت رژیم غذایی خود شما هستید.
ممکن است کبودی جزئی در جراحیهای وسیع در اثر خونریزی پدیدار شود که بعد از چند روز بهبود یافته و در طول یک هفته تا ۱۰  روز ناپدید می شود.

رعایت کامل و صحیح بهداشت دهان و دندان پیش‌نیاز موفقیت‌آمیز بودن عمل کاشت ایمپلنت‌های دندانی است. در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نشود، احتمال شکست در درمان افزایش می‌یابد. پس از کاشت باید ایمپلنت‌ها تمیز شوند تا جرمه ها از روی آنها برداشته شود. از آنجا که خونرسانی به لثه ضعیف است، در هنگام نخ دندان کشیدن باید بیشتر مراقب باشید. به عنوان مثال، بریج را باید حداقل دو مرتبه در روز با خمیردندان مسواک کرده و با نخ دندان، شوینده‌های دندانی تمیز شود.

مراقبت های ایمپلنت دندان

اوردنچر ایمپلنتی

اوردنچر ایمپلنتی راهکاری موثر و ساده است. استفاده از این روش تا حد قابل توجهی (75 درصد) فرایند تحلیل رفتن استخوان را در ناحیه کاشت ایمپلنت کاهش میدهد.

یکی دیگر از مزیتهای مهم اوردنچر بهبود قابلیت جویدن است. افرادی که تعدادی از دندانهایشان (یا همه آنها) را از دست داده اند اما نمیخواهند دندان مصنوعی بگذارند به این دلیل که دندان مصنوعی برایشان راحت نیست یا در دهانشان جا به جا میشود و از طرفی دندانهای دیگرشان به اندازه کافی مقاوم نیست که بتوان از پروتز ثابت مانند بریج استفاده کرد، میتوانند از اوردنچر ایمپلنتی استفاده کنند. تحقیقات نشان میدهند افزایش سن و پوکی استخوان هیچ مانعی برای جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک ایجاد نمیکند.

قیمت ایمپلنت دندان

برای اطلاع از جدیدترین قیمت های ایمپلنت دندان می توانید به سایت مراجعه کنید.

قیمت ایمپلنت دندان