پنجشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-08
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 1558 |
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1400 - 7:51 | ارسال توسط :
0
1
ارسال به دوستان
پ

جاهای دیدنی بندر کنگ در پاییز و زمستان  را برایتان در یک مطلب جمع آوری کرده ایم که با توضیح مختصر با آنها آشنا شده و از این جاذبه های زیبا دیدن کنید . بندر کنگ در استان هرمزگان واقع بوده و چندین بندر مهم و پر رونق در آن قرار گرفته است. قدم زدن […]

جاهای دیدنی بندر کنگ در پاییز و زمستان  را برایتان در یک مطلب جمع آوری کرده ایم که با توضیح مختصر با آنها آشنا شده و از این جاذبه های زیبا دیدن کنید . بندر کنگ در استان هرمزگان واقع بوده و چندین بندر مهم و پر رونق در آن قرار گرفته است. قدم زدن در این بندر یکی از جذاب ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید؛ زیرا پیاده روی در این بندر شما را به سال های گذشته می برد، به دورانی که خانه ها با بادگی ساخته می شدند و مردمان با زبان عربی با هم صحبت می کردند. اگر در رابطه با زیبایی های بندر کنگ اطلاعات زیادی ندارید به شما توصیه می کنیم در اولین فرصت به جنوب کشور سفر کرده و یکی از به یادماندنی ترین خاطرات خود را در این منطقه به ثبت برسانید.

جاهای دیدنی بندر کنگ در یک نگاه

در این مطلب می خوانید :

برکه

یکی دیگر از جاذبه های بندر کنگ، برکه و یا آب انبارهایی است که در برای دسترسی به آب شیرین و آب باران ساخته شده اند. معماری این برکه ها از جمله شاخص ترین معماری ها در محدوده این منطقه است. در پارک موزه برکه می توانید چندین آب انبار را مشاهده کنید.ساختار و معماری به کار گرفته شده در ساخت این برکه ها هوش ایرانی ها برای به دست آوردن آب را نشان می دهد. با توجه به اینکه در آن زمان تکنولوژی زیادی در دسترس نبوده نحوه ساخت این آب انبارها تعجب بسیاری را برانگیخته است.
یکی از این برکه ها برکه دریا دولت می باشد .

خانه های تاریخی

از جمله جاذبه های بندر کنگ خانه های تاریخی هستند. برای مثال خانه یوسفی یکی از این دست خانه هاست که در کوچه پس کوچه های این شهر خود را پنهان کرده و اگر در بندر کنگ قدم زده باشید حتما آن را نیز مشاهده کرده اید.این خانه در کنار خانه تاریخی یونسی قرار دارد و می توان از هر دو به عنوان اقامتگاه بوم گردی نیز استفاه کرد. این دو خانه نیز بادگیرهایی دارند که در شب به زیبایی تمام جلوه گری کرده و باعث افزایش جذابیت بصری شان شده است.

صنایع دستی بندر کنگ

صنایع دستی را نیز می توان به جرات یکی از جاذبه های بندر کنگ نامید. بانوان این بندر بسیار هنرمند بوده و حصیربافی، برقع های رنگی، گلابتون دوزی، زری دوزی و نقش حنا و غیره از جمله هنرهای بانوان این خطه به شمار می رود. یکی دیگر از صنایع دستی بندر کنگ عروسکهای خمیری می باشد .این عروسک های خمیری، ترویج دهندگان فرهنگ بومی مردمان خونگرم جنوب هستند که با دقت و ظرافت خاصی تهیه میشوند و میشود این زیبایی را در لباس ها و نقش و نگار حنا بر روی دستان و پاهای عروسک ها دید.

 

بافت تاریخی بندر کنگ

اگر کمی تیز بین باشید با قدم زدن در شهر نیز می توانید یکی دیگر از جاذبه های بندر کنگ را مشاهده کنید. جذابیتی که شاید کمتر کسی به آن توجه کرده باشد. بافت تاریخی ساختمان ها و خانه هایی که در این شهر وجود دارند از جمله زیباترین و کم نظیرترین معماری هایی است که می توانید مشاهده کنید. البته جالب است که بدانید جلوه این بندر در روز با جلوه اش در شب متفاوت است.
در روز نمای ساختمان ها با گل های رنگارنگ تزیین شده و در شب، روشن شدن بادگیرها جلوه ای زیبا و دلنشین برای شهر به وجود می آورند. چراغ های سنتی به کار گرفته شده در کنگ می تواند برای عده ای که عاشق تماشا و دیدن اشیاء نوستالژیک و قدیمی هستند بسیار جالب توجه و جذاب به نظر آید. البته در حین گشت و گذار هایی که در شب و یا روز انجام می دهید مواظب باشید که موجب آزار مردم این بندر نشوید.

جاهای دیدنی بندر کنگ در یک نگاه

قلعه سنگی هخامنشی

در بندر کنگ یک قلعه به نام قلعه لشتان وجود دارد. این قلعه بر فراز شاهین کوه قرار گرفته و با بندر کنگ حدود ۶ کیلومتر فاصله دارد. برخی اعتقاد دارند زمانی که پرتغالی ها در جنوب کشور ساکن بودند یک راه زیر زمینی از قلعه پرتغالی ها به زیر قلعه سنگی هخامنشیان احداث کرده بودند و به سربازان خود مهمات و آذوقه می رساندند. در حال حاضر تنها حصاربندی ها و مخروبه ای از این قلعه باقی مانده است.

جاهای دیدنی بندر کنگ در یک نگاه

مسجد دو محرابه

از دیگر جاذبه های بندر کنگ مسجد دو محرابه است. این مسجد یک اثر معماری سنگی است و آثاری از آن هنوز بر جای مانده است. این مسجد رو به روی هسته شهر و در قسمت غربی آن واقع شده است. مسجد دو محرابه دو طبقه جداگانه دارد و در هر طبقه نیز می توان یک محراب مشاهده کرد.
مساحت و وسعت مسجد دو محرابه حدود ۴۵۰ مترمربع است و با مصالحی مانند سنگ های رسوبی، مرجانی و با استفاده از ملات ساروج ساخته شده است. اگر به قسمت جنوبی این مسجد سری بزنید می توانید آثار یک حمام قدیمی در این محل را مشاهده کنید. این حمام در سال ۱۳۹۷ کشف شده است.

بادگیر

بادگیرها تاریخچه و قدمت طولانی دارند و در واقع مانند یک چراغ بر سر خانه های بندر کنگ به چشم می خورند. این بادگیرها که از جمله جاذبه های بندر کنگان هستند مانند یک کولر طبیعی باعث خنک شدن اتاق های خانه در روز می شوند. در واقع مهم ترین اصلی که باعث شده این بندر فهرست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد همین بادگیرها هستند.

جاهای دیدنی بندر کنگ در یک نگاه

حجله

از جاذبه های بندر کنگان می توان به حجله اشاره کرد. بومی های استان هرمزگان رسم دارند در منزل پدر دختر، اتاقی به زیباترین و بهترین شکل ممکن تزیین کنند. در این اتاق آیینه ها و آویزهای بسیار زیبایی مشاهده می شود. در زمان های گذشته علاوه بر این آویزها، طلا نیز به دیوارها می آویختند. عروس و داماد از یک هفته تا شش ماه در این اتاق که شامل همه امکانات لازم برای زندگی بود، اقامت می کردند.

در حال حاضر در پارک تفریحی کوهین، ۶ اتاق به سبک اتاق های حجله آماده و در اختیار گردشگران قرار داده شده است تا بتوانند در آن اقامت کنند. این حجله ها در فهرست میزان ناملوس مردم استان هرمزگان به ثبت ملی رسیده است.

حجله

موزه سندباد

یکی از جاذبه های بندر کنگان موزه سندباد است. این موزه یک موزه مردم شناسی است و گردشگرانی که دوست دارند با رسوم و آیین های این بندر آشنا شوند این موزه برای آنها بهترین فرصت برای این هدف به شمار می رود.
جالب است بدانید که ناخداهای قدیمی و ملوانانی که در دریای جنوب به سیر و سیاحت در دریا می پرداخته اند نقص این موزه را تکمیل کرده اند. این افراد در به هنگام عصر به موزه آمده و خاطرات خود را برای بقیه تعریف می کنند.
این افراد در همین شهر زندگی و در گذشته به جاهای مختلف دنیا سفر می کرده اند. آنها در طی این سفرها با خود خرما به دیگر کشورها می بردند و چوب می آوردند. این این ملوانان کهنه کار گاهی اوقات تا ۹ ماه در دریا می ماندند و این مدت زیاد کافی است تا خاطرات و داستان های زیادی برای گفتن داشته باشند. بدون شک برای کسانی که دوست دارند با حرف ها و گفته های دیگران تجربیات خود را افزایش دهند این داستان ها می تواند فواید زیادی داشته باشد.

در ضمن در این موزه می توانید یک آب انبار قدیمی و حجله سنتی را نیز مشاهده کنید. این حجله در زمان های گذشته برای برگزاری مراسم دینی مورد استفاده قرار داشت.

موزه سندباد

بیمارستان لنج ها

بیمارستان لنج ها، یکی دیگر از جاذبه های بندر کنگان است. در این بیمارستان لنج هایی که از جنس چوب، فلزی و یا فایبرگلاس هستند تعمیر می شوند. در این محل کشتی ها و لنج هایی که آسیب دیده اند توسط لنج سازان تعمیر شده و یا یک لنج از اول ساخته می شود.
دیدن لنج هایی که ابعاد بزرگی دارند می تواند برای اغلب گردشگران بسیار هیجان انگیز به نظر آید. نکته دیگری که در بیمارستان لنج ها برای برخی جالب به نظر می آید آواز خواندن لنج سازان است که با صدای میخ و چوب ترکیب شده و نوایی دلنشین ایجاد کرده است.

جاهای دیدنی بندر کنگ در یک نگاه

منبع خبر «» است و اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 1558 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09399833568  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید