شنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-10
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 751661 |
تاریخ انتشار : 09 مرداد 1401 - 9:12 | ارسال توسط :
ارسال به دوستان
پ

احتمالا همۀ شما برای یک بار هم که شده وضعیتی مشابه یبوست را تجربه کرده باشید؛ در این‌صورت خواهید دانست این وضعیت تا چه اندازه می‌تواند آزرده‌خاطرتان کند. یبوست به واسطۀ مشکلات گوارشی ایجاد می‌شود و به کمک میکروب‌های مفید و پروبیوتیک­ها در دستگاه گوارش می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد. پس پر واضح است […]

احتمالا همۀ شما برای یک بار هم که شده وضعیتی مشابه یبوست را تجربه کرده باشید؛ در این‌صورت خواهید دانست این وضعیت تا چه اندازه می‌تواند آزرده‌خاطرتان کند. یبوست به واسطۀ مشکلات گوارشی ایجاد می‌شود و به کمک میکروب‌های مفید و پروبیوتیک­ها در دستگاه گوارش می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد. پس پر واضح است که تنظیم این میکروب‌ها به‌ویژه در دورانی همچون بارداری که فرد مستعد ابتلا به یبوست خواهد بود بسیار حائز اهمیت است.

یک رژیم غذایی سالم با بهره‌گیری از برخی مکمل‌های کمک‌کننده همچون «گلوتامین دوبیس» «گلوتامین ترک» و «گلوتامین الیمپ» می‌تواند در تنظیم میکروب‌های دستگاه گوارش کمک موثری داشته باشند.

گلوتامین و تأثیر آن بر یبوست

گلوتامین فراوان‌ترین اسید آمینه‌ی غیرضروری در بدن است که در بافت‌های عضلانی، پلاسما و بافتهای دیگر یافت می‌شود. این اسید آمینه در تمام فرآورده‌های حوانیی وجود دارد؛ به طوری که بیش از ۵ درصد از اسیدهای آمینه موجود در منابع پروتئینی حیوانی مانند گوشت‌ها، محصولات لبنی و تخم مرغ‌ها را گلوتامین تشکیل می‌دهد. اسیدهای آمینه ضروری را فقط از طریق غذا می‌توان به دست آورد، درحالی‌که اسیدهای آمینه غیرضروری مانند گلوتامین توسط بدن تولید می‌شوند. در شرایط عادی، بدن شما می‌تواند گلوتامین کافی برای پاسخگویی به نیازهای خود را تولید کند. این ماده منبع انرژی سلول‌هایی با گردش سریع مانند لنفوسیت‌ها و انتروسیت‌ها است. این اسیدآمینه تکثیر انتروسیت­ها (سلول‌های دیواره روده) را تقویت می‌کند، بنابراین برای سلامت روده و دستگاه گوارش مفید است، زیرا التهاب را سرکوب می‌کند. بیماری‌های روده معمولاً به دلیل افزایش نفوذپذیری دیواره روده ایجاد می‌شوند. در این شرایط مواد غذایی، میکروب‌ها و ویروس‌ها وارد دیواره روده می‌شوند و مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می‌کنند. از این عوارض می‌توان به یبوست و یا اسهال اشاره کرد. مکمل گلوتامین باعث کاهش نفوذپذیری روده می‌شود. علاوه بر این، مکمل گلوتامین باکتری‌های روده و متابولیسم اسیدهای آمینه را تنظیم می‌کند و درنتیجه ترکیب میکروبیوتای روده را تغییر می‌دهد. تعدیل میکروبیوتای روده ممکن است یبوست و عملکرد روده را بهبود ببخشد.

میکروبیوتا مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌ها در بدن است که در قسمت‌های مختلفی از بدن مانند دستگاه گوارش زندگی می‌کنند و مفید هستند.

میکروبیوتای روده یک اکوسیستم پیچیده و عمدتاً بی‌هوازی است که نقش کلیدی در حفظ سلامت و عملکرد فیزیولوژیکی دستگاه گوارش دارد.

همان‌طور که گفتیم مکمل گلوتامین می‌تواند یبوست را بهبود ببخشد. در دوران بارداری بهتر است از هرگونه بیماری پیشگیری کنید تا مجبور به استفاده از دارو نشوید. زیرا بهتر است از مصرف دارو در دوران بارداری پرهیز کنید. بنابراین، تغییر در میکروبیوتای روده راه‌حلی ممکن برای یبوست است که گلوتامین این کار را برای شما انجام می‌دهد.

گلوتامین به‌عنوان یک ماده مغذی اسیدآمینه و یک عامل سوخت متابولیک اولیه برای سلول‌های روده شناخته می‌شود. این ماده نه‌تنها به دلیل نقش کلیدی آن در نگهداری از ساختار و عملکرد روده، بلکه برای تنظیم متابولیسم باکتری در دستگاه گوارش اهمیت دارد. گلوتامین یک تنظیم‌کننده کلیدی برای بقا و رشد باکتری در روده است که این کار را از طریق تعدیل متابولیسم باکتریایی ترکیبات نیتروژنی در روده انجام می‌دهد.

گلوتامین به‌عنوان یک اسیدآمینه ضروری مشروط طبقه‌بندی می‌شود؛ یعنی در برخی شرایط مانند بارداری بدن به مقدار بیشتری از آن نیاز دارد. این مکمل عملکرد تولیدمثل را بهبود می‌بخشد، اما مهم‌تر از آن می‌تواند یبوست را درمان کرده و عملکرد روده را با تنظیم میکروب‌های آن بهبود ببخشد.

یبوست یک علامت رایج در دوران بارداری است که حدود نیمی از زنان را چه در دوران بارداری و چه تا 3 ماه پس از زایمان تحت تأثیر قرار می‌دهد. البته این بیماری در افراد عادی هم به‌وفور دیده می‌شود. این بیماری خیالی آزاردهنده است. اگر شما هم از آن رنج می‌برید می‌توانید برای خرید گلوتامین اقدام کنید. بد نیست برای این مورد سراغ «گلوتامین دوبیس» «گلوتامین ترک» و «گلوتامین الیمپ» بروید، این گلوتامین‌ها امتحانم خود را در رفع این مشکل پس داده‌اند.

عوامل تأثیرگذار در یبوست

رژیم غذایی به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین عوامل یبوست شناخته می‌شود. از دیگر عوامل ایجادکننده یبوست می‌توان به مشکلات عصبی و انسداد روده در اثر سرطان روده و یا عوامل دیگر اشاره کرد. مشکلات عصبی می‌توانند بر اعصابی که باعث انقباض عضلات روده بزرگ و راست‌روده و حرکت مدفوع از طریق روده می‌شود تأثیر بگذارند و یبوست ایجاد کنند.

آمینواسیدهای عملکردی ازجمله گلوتامین تنظیم‌کننده‌های مهم مسیرهای متابولیک هستند که برای نگهداری، رشد، تولیدمثل، عملکرد ایمنی و سلامت روده حیاتی در نظر گرفته می‌شوند. گلوتامین به‌عنوان فراوان‌ترین و تجمع‌یافته‌ترین آمینواسید در بدن شناخته می‌شود، اما زمانی که یبوست ایجاد می‌شود بدن به مقدار بیشتری از گلوتامین احتیاج پیدا می‌کند و به همین دلیل باید مکمل گلوتامین مصرف کنید. برای خرید گلوتامین بهتر است با پزشک مشورت کنید و بهترین نوع مکمل گلوتامین را برای نیاز خود خریداری کنید.

یکی از عواملی که یبوست مزمن ایجاد می‌کند بیماری IBS یا همان سندرم روده تحریک‌پذیر است. ال گلوتامین ممکن است به سندرم روده تحریک‌پذیر کمک کند. بافت­های روده از این اسیدآمینه به‌عنوان منبع سوخت برای عملکرد خوب خود استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد ال گلوتامین در حفظ میکروب‌های مفید روده نقش داشته باشد.

اگر علائم بیماری IBS را داشته باشید می‌توانید از مکمل گلوتامین استفاده کنید. علائم این بیماری شامل بعضی از موارد زیر است:

نفخ؛

یبوست؛

گرفتگی؛

اسهال؛

ناراحتی مزمن معده؛

مخاط سفید در مدفوع. ال گلوتامین می‌تواند به افرادی که به‌طور منظم این علائم را تجربه می‌کنند یا بیماری IBS در آن‌ها تشخیص داده شده کمک کند. در برخی موارد حتی IBS می‌تواند نتیجه کمبود گلوتامین در بدن باشد.

ال گلوتامین می‌تواند به افرادی که به‌طور منظم این علائم را تجربه می‌کنند یا بیماری IBS در آن‌ها تشخیص داده شده کمک کند. در برخی موارد حتی IBS می‌تواند نتیجه کمبود گلوتامین در بدن باشد.

شما می‌توانید گلوتامین را از مواد غذایی به دست بیاورید، اما بهتر است در شرایط یبوست شدید از مکمل گلوتامین استفاده کنید. مواد غذایی حاوی گلوتامین عبارت‌اند از:

• مرغ؛
• ماهی؛
• لبنیات؛
• کلم؛
• اسفناج؛
• چغندر؛
• نخود فرنگی؛
• عدس؛
• لوبیا.

مکمل مستقیم ال گلوتامین به‌منظور اصلاح هرگونه کمبود به‌ویژه در مواقع استرس شدید و بیماری شدید توصیه شود.

دوز مصرف گلوتامین برای درمان یبوست
به‌طورکلی، مصرف گلوتامین بی‌خطر است. اما باید مطمئن شوید که از دوزهای توصیه‌شده این مکمل استفاده می‌کنید. مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

برای درمان بیماری یبوست به‌طورمعمول حداکثر 30 گرم گلوتامین در روز موردنیاز است. بهتر است این مقدار را به 6 قسمت 5 گرمی تقسیم کرده و در 6 وعده مصرف کنید.

اگر به گلوتامین حساسیت داشته باشید یا اگر بیش‌ازحد از آن مصرف کنید ممکن است عوارض جانبی رخ دهد. برخی از این عوارض عبارت‌اند از: تهوع، استفراغ، درد مفاصل و کهیر.

اگر هر یک از این عوارض جانبی یا هر واکنش نامطلوب دیگری را تجربه کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سلول‌های تومور سرطانی به‌عنوان منبع سوخت ترجیحی از گلوتامین تغذیه می‌کنند. به همین دلیل بهتر است افراد مبتلابه سرطان یا در معرض خطر سرطان از مصرف این مکمل‌ها خودداری کنند.

به هر‌روی چنانچه قصد دارید از این مکمل‌ برای بهبود یبوست خود بهره ببرید اولا که حتما با متخصص مشورت کنید ثانیا برای تهیه‌ی مکمل‌هایی چون «گلوتامین دوبیس» «گلوتامین ترک» و «گلوتامین الیمپ» بهتر است به سراغ داروخانه‌های معتبر بروید. شرایط نگهداری از مکمل‌ها در حفظ کیفیت آن‌ها بسیار موثر بوده و برای منظور بهتر است سراغ مراکزی برویم که تاییدیه وزرات بهداشت داشته باشند.

کلام آخر

مصرف گلوتامین یک درمان مطمئن و احتمالاً مفید برای علائم بیماری IBS به‌ویژه یبوست است. البته بهتر از قبل از خرید گلوتامین و شروع مصرف آن با یک پزشک مشورت کنید.

منبع خبر «» است و اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 751661 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09399833568  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید