شنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-10
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 2553 |
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1400 - 9:05 | ارسال توسط :
ارسال به دوستان
پ

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، نصرالله سجادی در خصوص نصرالله سجادی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: همه کشورها درگیر کرونا بودند. المپیک در این دوره نسبت به دوره‌های قبل یک استثنا بود که با یک سال تأخیر هم برگزار شد. در مجموع این مسابقات ویژگی‌های خاصی داشت.  این اولین دوره المپیک بود که تماشاگر […]

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، نصرالله سجادی در خصوص نصرالله سجادی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: همه کشورها درگیر کرونا بودند. المپیک در این دوره نسبت به دوره‌های قبل یک استثنا بود که با یک سال تأخیر هم برگزار شد. در مجموع این مسابقات ویژگی‌های خاصی داشت.  این اولین دوره المپیک بود که تماشاگر نداشت و هیجان لازم برای ورزشکاران و بینندگان تلویزیونی دیده نمی‌شد. افراد حاضر در سالن یا خبرنگار بودند یا ورزشکاران آن رشته. سایرین هم افرادی بودند که کارت داشتند اما در مجموع بیشتر از 200 نفر حضور نداشتند که بیشتر آنها هم نقش تماشاگر را داشتند. مثلا در سالن 35 هزار نفری بسکتبال در مجموع بیشتر از 400 نفر حضور نداشتند.

وی افزود: همه مسائل میزبانی‌اش خوب بود، به جز حمل‌ونقل که تا روز آخر نیز این مشکل وجود داشت. در مجموع میزبانی ژاپن با وجود همه محدودیت‌‌ها خوب بود اما به هر حال یکی از ارکان هر رویداد ورزشی به ویژه المپیک، بحث حمل‌ونقل ورزشکاران، داوران، خبرنگاران و مسئولان به محل‌های‌ فنی مسابقه یا دهکده است که  اوایل مقداری مشکل داشت و در ادامه مقداری خوب شد اما ماشین‌های سواری که در اختیار تیم‌ها بود، برخی مواقع دیر به محل تمرین می‌رسید و روزهایی هم مسیر را گم می‌کرد. در برخی بزرگ‌راه‌ها خط ویژه گذاشته بودند. هیچ تیمی دیر به محل مسابقه نرسید، اما مجریان و کادرها مشکلاتی داشتند. البته تغذیه خیلی خوب بود و امکانات خوابگاهی‌شان هم در حد بازی‌های المپیک بود. 

سرپرست کاروان کشورمان در المپیک توکیو درباره متحد الشکل و یک‌رنگ نبودن ماسک‌های اعضای کاروان در مراسم افتتاحیه گفت: من در تونل بودم و برخی از کشورهای دیگر هم ماسک‌های‌شان متحد نبود. توصیه کادر پزشکی ما این بود که در هر روز 3-2 بار ماسک‌ها تغییر کنند. به هر نفر 100 ماسک داده بودیم زیرا استفاده از ماسک اجباری بود اما بهتر بود که از ماسک یکدست استفاده می‌کردند. البته چند نفری ماسک‌شان با سایرین متفاوت بود. 

سجادی درمورد ارزیابی‌اش از عملکرد کاروان کشورمان در توکیو، توضیح داد:  از 1948 لندن تا 2020 توکیو در 17 دوره از 32 دوره ثبت‌شده المپیک شرکت کردیم. البته در این میان سه دوره از المپیک‌ها به دلیل جنگ‌های جهانی برگزار نشده است اما این ادوار هم در المپیک‌های ثبت‌شده محاسبه می‌شود. در این 17 دوره مشخص است که چه تعداد مدال کسب شده. 74 مدال کسب کردیم که 24 مدال طلا است. از این مدال‌ها بیشترین سهم را کشتی دارد و سپس وزنه‌برداری و تکواندو هستند. کاراته و تیراندازی هم دو رشته جدیدی است که به رشته‌های طلایی ما اضافه شدند. قبل از سال 1357 در هشت دوره المپیک شرکت کردیم و 9 دوره هم پس از این سال. قبل از انقلاب سه مدال طلا را توسط غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی و عبدالله موحد در کشتی و یک مدال توسط محمد نصیری در وزنه‌برداری کسب کردیم. 

وی اضافه کرد: بیش‌ترین مدال طلا را پس از انقلاب گرفتیم. قبل از سال 57 فقط در دو رشته مدال گرفتیم اما اکنون در شش رشته مدال کسب کرده‌ایم. در المپیک توکیو نست به قبل بیش‌ترین بانوان شرکت‌کننده را داشتیم. یک ششم از 66 نفر ورزشکاران ما بانوان بودند. درباره این  نکته‌ها می‌توان در آینده برنامه‌ریزی کرد. تیراندازی رشته پرمدالی است که باید به آن توجه شود. همچنین کاراته که البته در دوره بعدی نیست و شاید در المپیک 2028 بتوان روی آن حساب کرد. اگر بخواهیم صرفاً مدال را ببینیم، در 2020 توکیو بعد از المپیک 2012 لندن به لحاظ مرغوبیت و کیفیت مدال در رده دوم بوده است. نسبت به ریو تعداد طلایی‌ها ما برابر اما مدال‌های نقره‌مان یکی بیشتر بود.

سرپرست کاروان ورزش کشورمان در المپیک توکیو عنوان کرد: باید به این موضوع توجه کنیم در کشورهای منطقه در این دوره بالاتر قرار گرفتیم و حتی نسبت به سایر کشورهای اسلامی مدال‌آوری بیشتری داشتیم. ما در رتبه بیست و هفتم قرار گرفتیم و سپس ازبکستان، ترکیه … هستند. قزاقستان مدال طلا نگرفت. کشوری مثل مصر با 93 ورزشکار در رده پنجاه و چهارم قرار گرفت. بین کشورهای آسیایی هم پس از چین، ژاپن و کره جنوبی چهارم شدیم. در المپیک 2016 ریو بیست و پنجم شدیم اما در در توکیو بیست و هفتم. البته کشورهای دیگر هم  مثل ترکیه و ازبکستان جایگاه‌شان افت کرد. ترکیه در ریو چهار مدال طلا گرفت اما در توکیو دو مدال.

سجادی ادامه داد: در مجموع 93 کشور مدال گرفتند. تعداد کشورهایی که مدال طلا گرفتند، خیلی زیاد نیست. کشورهایی که تک مدال برنز گرفتند هم قابل توجه هستند. برای اولین بار این از بین 206 کشور، 93 کشور مدال کسب کردند. حتی چین تاپیه با 68 ورزشکار پس از ما ایستاد. هند با 121 ورزشکار رده چهل و هشتم را به دست آورد. هنگ‌کنگف فیلیپین، تایلند و قرقیزستان هم دیگر کشورهای آسیایی بودند که پس از ما قرار گرفتند. کشورهایی مثل قرقیزستان، اردن، مالزی، قزاقستان، عربستان و بحرین اصلا مدال طلا نگرفتند. 

وی تصریح کرد:  اگر بخواهیم صرف مدال را ببینیم و المپیک لندن را کنار بگذاریم، معمولاً در المپیک‌ها چنین وضعیتی داریم. در هشت دوره اصلا مدال طلا نگرفتیم. تفاوت این دوره از بازی‌ها این بود که ایران در دو رشته جدید یعنی کاراته و تیراندازی مدال‌ طلا گرفت. بانوان هم بیشتر شدند. همچنین ورزشکاران زیادی داریم که چهارم شدند و همه اینها قابل توجه هستند، ولی با این وجود باید بگویم که باید خیلی بیشتر از اینها کار کنیم. پتاسنیل است اما ورزش قهرمانی سرمایه‌گذاری و نیاز به زیرساخت و فناوری می‌خواهد. 

سرپرست کاروان ورزش کشورمان در المپیک توکیو درباره نقش بانوان در بازی‌های آسیایی دوره آینده گفت: در دوره گذشته یک سوم ورزشکاران ما بانوان بودند و حتما سهمیه بانوان در بازی‌های آسیایی 2022 بیشتر از دوره قبل خواهند بود. 65 درصد مدال‌ طلای ژاپن را بانوان به دست آوردند. در جودو، کشتی‌بانوان و در همه وز‌ن‌ها مدال طلا کسب کردند. در کاراته هم تنها مدال طلایی کاتا را به دست آوردند.

سجادی افزود: توجه همه را به این نکته جلب می‌کنم سعی می‌کنیم برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.  بازی‌های آسیایی دوره آینده خیلی نزدیک است و اهمیت زیادی هم دارد. حرکتی که در المپیک شروع شد نیاز دارد که حداقل 16 تا 18 رشته دیگر برای بازی‌های آسیایی  به آن اضافه شود. باید با فرصت کم و یک ساله‌ای که داریم، هم توان خودمان را بالا ببریم،و هم برنامه‌ریزی بهتری صورت بگیرد و هم از مهم‌تر برای شرکت در بازی‌های  هانگ‌ژو منابع مورد نیاز مالی تأمین شود تا به حداقل‌ها برسیم. در بازی‌های 2018 جاکارتا نتیجه خوبی گرفتیم و اگر بیشتر کار شود، می‌توانیم در 2022 چین هم نتیجه بهتری کسب کنیم.

انتهای پیام/ 


منبع خبر «» است و اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 2553 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09399833568  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اخبار داغ ایران و جهان – کرونا – واکسن در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید